Kiralama Şartları

Kiralama Şartları

ARAÇ KİRALAMA KOŞULLARI

Araç gruplarına bağlı minimum yaş ve ehliyet yılı bilgileri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

 

 

Asgari Yaş

Asgari Ehliyet yılı

 

 

Ekonomi

21

1

 

 

Konfor

23

2

 

 

Premium

25

3

 

 

 

 

 

 

 

Ödeme Koşulları

Toplam kiralama tutarı, ek hizmetler ve güvence bedelleri, rezervasyon esnasında, aracı kiralayan kişiye ait kredi kartı ile online tahsil edilir. Kredi kartı sahibinin kiralama esnasında şahsen bulunması gerekmektedir. Başkasına ait kredi kartı ile kiralama yapılamaz. Müşteri tarafından ibraz edilen kredi kartından, kiralama bedeline ek olarak, kiralanacak araç marka ve modeline göre belirli oranda ön provizyon bloke edilmektedir. (Ekonomik grup araçlar için en az 750 TL, Orta grup araçlar için en az 1000 TL, Üst Segment araçlar için en az 2000 TL tutarında bir ön provizyon bloke edilebilir. Mercedes Benz C serisi ve üstü, BMW 3 serisi ve üstü premium araçlar için iki ayrı kredi kartından (farklı iki bankadan) en az  2000`er TL provizyon bloke edilir. Bu bildirilen rakamlar en az tutarlardır, araç teslimi esnasında aracın markasına, kiralama gün sayısına vb. kriterlere göre ofis yetkilileri daha yüksek bir rakam bloke edebilirler. Bu sebeple ön provizyon toplam bedeli kadar limit müsaitliğinin olması gerekmektedir. Ön provizyon, kiralama bitiminde, varsa belirtilen ek hizmet, güvenceler, eksik yakıt, hasar, ceza vb. gibi rezervasyonda bulunmayan bedeller düşüldükten sonra kaldırılacaktır.

Ön provizyon iade işlemi banka iç iletişiminden kaynaklı olarak, iade işlemi yapıldıktan 25 iş günü içerisinde kredi kartınıza yansımaktadır.

 

Ön Ödemeli (Online) Rezervasyon Koşulları :

Online Ödeme; kiralama bedelinin ve seçilen ek hizmet bedellerinin online olarak ödeneceğini belirtir. Online rezervasyon aşamasında kullanılan kartın ve kart sahibinin kiralama başlangıcında ofiste olması ve kira anlaşmasını imzalaması zorunludur. İnternet üzerinden ön ödemeli olarak yapılan rezervasyonlarda işlem yapılan kart ve kart sahibi olmadan, ofiste kira anlaşması açılmaz, herhangi bir işlem yapılmaz. Nakit ödeme ve Sanal Kart uygulaması bulunmamaktadır.

RIGORENT, kiralama hizmetini kendisine bağlı sebeplerden dolayı gerçekleştiremediği takdirde, müşteri tarafından önceden ödenen tutarın tamamı iade edilmektedir. 
 

İptal ve İade Koşulları:

 

Rezervasyonunuzun kira başlangıcına göre;

 

Araç teslim alma saatinden 24 saat öncesine kadar rezervasyon iptal edilir ise kira ücretinin tamamı iade edilmektedir.

 

Aracın teslim edileceği saate 24 saat ve daha az süre kala oluşan iptallerde 1 günlük kiralama ücreti kesilerek geriye kalan tutar iade edilmektedir.


Ekstralar bölümünden "Ücretsiz iptal" ürününü satın almanız durumunda, rezervasyonunuzu kira başlangıç saatine 3 saat kalana kadar, herhangi bir ücret ödemeden iptal edebilirsiniz.

 

Rezervasyon Değişikliği :

Ön ödemeli bir rezervasyonda değişiklik yapılamamaktadır. Rezervasyon değişikliği yapılmak istenmesi durumunda rezervasyonun iptali gerekmektedir ve yukarıda yazılı iptal ve iade koşulları geçerlidir. İptalin ardından istenilen değişikliğe göre yeni ön ödemeli rezervasyon yapılabilir.


Kullanılmayan Günler:

Kiralama başladıktan sonra aracın rezervasyon formunda belirtilen tarih aralığından önce iadesi durumunda kullanılmayan günler için iade yapılmaz. Ön ödemeli rezervasyon yapılmış olmasına rağmen müşterimizin aracı rezervasyon formunda belirtilen tarih ve saatte almaması durumunda ise tahsil edilmiş olan ön ödeme tutarı iade edilmez.


Kiralamanın Uzaması:

Ön ödemeli rezervasyon ile yapılan bir kiralamada, kiralama süresinin rezervasyon formunda belirtilen dönüş tarihini aşması durumunda, kira anlaşması uzatıldığında oluşacak ilave bedel kiralama başlangıcında ibraz edilen kredi kartından, tahsil edilir.


Kiralama Süresi

Araç kiralama ücreti en az 24 saat, aylık kiralamalarda ise 30 gün üzerinden hesaplanarak ücretlendirilmektedir.


Araç İade Süresi

Araçların iadesinde 3 saati aşan gecikmelerde 1 günlük kira ücreti tahsil edilir.

 

Fiyatlara Dahil Olan ve Olmayan Hizmet ve Ürünler:

Günlük araç kiralama hizmetinde fiyatlara Kasko, Hırsızlık Sigortası, Zorunlu Mali Mesuliyet Sigortası ile %18 Katma Değer Vergisi dahildir. Akaryakıt, Ferdi Kaza Sigortası, İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası, Tek -Yön Ücreti, Bebek Koltuğu, Navigasyon, Ek Sürücü ile Köprü ve Otoyol Geçiş Cihaz- Kart Kullanım Ücreti ayrıca hesaplanır.

 

Tek Yön Ücreti

Aracın beliritilen istasyonlardan farklı bir noktada kiralanmak veya teslim edilmek istenmesi durumunda tek yön ücreti uygulanır. Ücret bilgileri ofis bazında değişiklik göstermekte olup, rezervasyon aşamasında ödenebilir. Detaylı bilgiyi Çağrı Merkezi’mizi arayarak alabilirsiniz.
 

 

Yakıt

Araçların, teslim alındıkları yakıt seviyesinde iade edilmesi beklenmektedir. Eksik yakıt ile iade durumunda yakıt bedeline ilave olarak hizmet ücreti alınabilir. Fazla yakıt ile iade durumunda, ücret iadesi yapılmaz. 

 

OGS/HGS

Paralı otoyol ve köprü geçişlerinde kullanılan OGS/HGS servisi için geçişler araç kiralama ücretinden ayrı olarak tahsil edilir.


Adrese Teslim

Kiralanan araç ofisten teslim alınır ve ofise teslim edilir. 

 

Araç Kullanım Kilometre Sınırları 
 

Seçmiş olduğunuz araç grubuna göre, günlük kilometre sınırı uygulanmaktadır. İlave olarak kilometre paketini de satın alabilirsiniz.

 

Km sınırının aşılması halinde km başına 0.30 TL ile hesaplanır. Geçerli km sınırımız aşağıdaki gibidir.

 

Gün Sayısı 1 – 3 Gün 4 – 7 Gün 8 – 15 Gün 16 – 30 Gün 30+ Gün
Km Sınırı / Gün 300 250 200 150 100

 

 

 

 

Kilometre Paketleri

 

250 km ek paket 60 TL
500 km ek paket 120 TL
1000 km ek paket 200 TL

 

 

 

 

 

İlave Sürücü

Aracın, kiralayan şahıs dışındaki kişi ve/ veya kişilerce kullanılabilmesi için ek sürücüye ait Sürücü Belgesi bilgilerinin, ek ücretli olarak , Kira Sözleşmesi’ne eklenmesi ile mümkündür. Kira sözleşmesinde yer almayan kullanıcı ve ve ya kullanıcılar tarafından her hangi bir kaza durumunda tüm güvenceler geçersiz sayılarak gerek kiralayan ve gerekse aracı kullanan kişi / kişiler ayrı ayrı ve müştereken sorumlu tutulurlar. Ek sürücü kiralama koşulları Sürücü Belgesi ve Yaş Sınırlamalarında bulunan koşullarla aynıdır.
Ek Sürücü hizmetini, rezervasyon aşamasında satın alabilirsiniz.

 

Navigasyon

Navigasyon ücret bilgisi rezervasyon aşamasında görülebilir. Detaylı bilgiyi Çağrı Merkezi’mizi arayarak alabilirsiniz.Bebek ve Çocuk Koltuğu

Bebek ve çocuk koltuğu ücret bilgisi rezervasyon aşamasında görülebilir. Detaylı bilgiyi Çağrı Merkezi’mizi arayarak alabilirsiniz.Trafik Cezaları

Yürürlükte olan trafik yasalarına uyulmamasından doğacak her türlü sorumluluk ve maddi trafik cezaları kullanıcıya aittir. Aracın kirada bulunduğu süre içinde oluşan ancak kiralama bitimi sonrasında elimize ulaşan trafik ve kaçak köprü, otoyol geçişi cezaları, kira anlaşmasında belirtilen kişi ve/veya firmadan tahsil edilir. Araçların hangi nedenle olursa olsun resmi veya yerel makamlar tarafından tutulması nedeni ile geçecek zaman, sözleşme süresi içerisinde kabul edilir.

 

İlave Güvenceler:

Güvencelerimiz hakkında açıklama aşağıda yer almaktadır. Açıklamalar genel ve bilgi amaçlıdır. RIGORENT bu bilgileri zaman içerisinde değiştirme hakkını saklı tutar.

Fiyatlarınıza dahil olmayan güvenceleri rezervasyon esnasında satın alabilirsiniz.

 

Geniş Kapsamlı Sorumluluk Güvencesi: Üçüncü şahıslara verilen zararları kapsayan, zorunlu mali mesuliyet poliçesinin üzerine ek sunulan güvencedir.

 

Ferdi Kaza Sigortası

Aracın gerek hareket halinde gerekse park halinde iken araçta bulunan sürücü ve yolcuların; (koltuk sayısı baz alınır) meydana gelebilecek bir kaza neticesinde ölüm ve sürekli sakatlık halleri ile tedavi masraflarını sigorta limitleri dahilinde güvence altına alan bir sigortadır.

 

 

Ücretsiz İptal Hizmeti: Rezervasyonun teslim saatine 3 saat kalana kadar , tahsil edilen araç kiralama ücreti ile ek ürün ücretlerinin, koşulsuz iadesini sağlayan hizmettir. 

 

 

DİKKAT !Aşağıdaki hallerde Sigortadan Yararlandırma Teminatı geçersiz olacak ve oluşacak zarar sigorta kapsamı dışında kalacaktır:


- Aracın, kira kontratı üzerinde ismi yazılı kişilerden başka bir kişi tarafından kullanılması,

- Aracın normal kullanım koşulları dışında, arazi şartlarında, karayolları dışında kullanılması

- Aracın yüksek motor harareti ile kullanılması,

- Patlak lastik üzerinde yürünmesi,

- Araca yanlış yakıt doldurulması ve benzeri diğer durumlar),

- Aracın alkol veya uyuşturucu madde etkisi altında kullanılması,

- Araçta taşınan bir yükün hasara veya kazaya sebep olması,

- Meydana gelmiş bir kazanın veya çalınma durumunun anında müşteriye verilecek olan irtibat telefonlarına bildirilmemesi, aracın kaza yerinde terk edilmesi (doktor raporu ile saptanmış engelleyici bir durum olması durumu hariç),

- Meydana gelen bir kazada ilgili makamlardan 48 saat içerisinde gerekli raporların (trafik ve alkol raporu) alınmaması,

- Aracın çalınması durumunda orijinal anahtarının teslim edilememesi.

- Onay alınmaksızın ve kira süresinin bitmesine rağmen aracın teslim edilmemesi,

- Aracın içerisinde taşınan yüklerden ötürü araçta veya karşı tarafta bir hasar oluşması,

- 3. şahıslara verilen hasardan doğacak maddi tazminat tutarları, zorunlu mali mesuliyet sigortası teminatı kapsamında teminat altındadır. Teminat sınırları dışında kalan tutarlar kiracının sorumluluğundadır.

- Kiracının kendisi veya bir başkası tarafından kira süresi içinde veya öncesinde ya da aracı kiraya verene  iadesinden sonra, aracın içinde  veya  üzerinde  bırakılmış veya unutulmuş olan, herhangi  bir  malın  kaybından  veya  hasara uğramasından aracı kiraya veren sorumlu olmayıp kiracı bu hususta aracı kiraya vereni şimdiden ibra ettiğini peşinen kabul ve taahhüt etmiştir.

Rigorent, kiralama taleplerini değerlendirirken, kullanıcıların Findeks kredi notuna bakabilir veya teslimat sırasında, kullanıcı adına kayıtlı bir fatura talep edebilir. 
 

RİGORENT © 2017 || Tüm Hakları Saklıdır